Aký dopad na firmy bude mať CSDDD?

19. 7. 2024

Po zavedení smernice o reportovaní udržateľnosti podnikov (CSRD) a smernice týkajúcej sa dovážaných surovín a výrobkov z tretích krajín spojených so zvýšenou emisiou skleníkových plynov (CBAM) Európska únia schválila 24. mája 2024 aj smernicu o náležitej starostlivosti podnikov v oblasti udržateľnosti (CSDDD). Cieľom smernice je zabezpečiť, aby podniky dodržiavali ľudské práva a environmentálne normy v rámci svojich dodávateľských reťazcov.

Prioritou smernice o náležitej starostlivosti v oblasti trvalo udržateľného rozvoja je zjednotiť štandardy v celej EÚ, čím sa vytvoria rovnaké podmienky a zníži sa konkurenčná nevýhoda pre spoločnosti, ktoré už uplatňujú zodpovedné podnikanie. Preto sa smernica zameriava na identifikáciu, prevenciu, zmierňovanie a zohľadňovanie nepriaznivých vplyvov na ľudské práva a životné prostredie v rámci činnosti spoločností a ich dodávateľských reťazcov. Nariadenie sa bude týkať spoločností pôsobiacich v Európskej únii s viac ako 1 000 zamestnancami a čistým celosvetovým obratom presahujúcim 450 miliónov EUR, ale aj spoločnosti s pôvodom mimo EÚ a čistým obratom presahujúcim 450 miliónov EUR v rámci EÚ. Odhaduje sa, že CSDDD sa priamo dotkne približne 6 000 veľkých európskych spoločností a ďalších približne 900 spoločností pôsobiacich v EÚ. Smernica tak ovplyvní významnú časť hospodárstva EÚ, pričom bude mať vplyv na milióny zamestnancov a množstvo obchodných vzťahov v rôznych odvetviach. Bude sa však zvádzať postupne, pričom najväčšie spoločnosti by sa mali prispôsobiť do roku 2027 a menšie spoločnosti do roku 2029. Spoločnosti teda budú môcť prispôsobovať svoje procesy a systémy novým požiadavkám postupne, takže sa zníži okamžitá záťaž spojená s dodržiavaním predpisov.

Kľúčové povinnosti

  • Integrácia pravidiel náležitej starostlivosti
    Spoločnosti musia integrovať pravidlá náležitej starostlivosti do správy a riadenia spoločnosti, pričom musia vykonávať pravidelné hodnotenia potenciálnych a skutočných nepriaznivých vplyvov.
  • Zapojenie zainteresovaných strán
    Je dôležité, aby sa do celého procesu efektívne zapojili všetky zainteresované strany vrátane zamestnancov, dotknutých komunít a organizácií občianskej spoločnosti.
  • Preventívne a nápravné opatrenia
    Spoločnosti sú povinné zaviesť opatrenia na prevenciu alebo zmiernenie zistených nepriaznivých vplyvov a v prípade potreby zabezpečiť nápravu.
  • Reportovanie a transparentnosť
    Spoločnosti musia každoročne verejne reportovať o činnostiach náležitej starostlivosti, čím sa zabezpečí transparentnosť a zodpovednosť.

Dopady na biznis
Dôsledky smernice budú pre spoločnosti výrazné a vyžadujú si významné zmeny v spôsobe riadenia prevádzok a dodávateľských reťazcov. Zlepšenie transparentnosti dodávateľského reťazca je jednou z hlavných úloh, takže spoločnosti musia vyvinúť spoľahlivé mechanizmy na monitorovanie vplyvov na životné prostredie a ľudské práva v celom reťazci svojich činností, od získavania surovín až po distribúciu výrobkov. Túto úlohu ešte komplikuje skutočnosť, že v smernici chýbajú konkrétne usmernenia na monitorovanie hodnotových reťazcov. Spoločností si tak budú musieť vypracovať vlastné metodiky. Smernica nariaďuje, aby spoločnosti identifikovali svojich priamych aj nepriamych obchodných partnerov a dodávateľov 1. až 4. úrovne.

Okrem toho musia spoločnosti investovať do odbornej prípravy a vytvárať kapacity, aby sa ich tímy mohli efektívne zapojiť do procesu náležitej starostlivosti. To zahŕňa aj zvyšovanie kvalifikácie tímov pre obstarávanie a predaj, aby zvládli nové povinnosti súvisiace so zapojením zainteresovaných strán a hodnotením ich vplyvu. Keďže smernica vyžaduje, aby spoločnosti komunikovali s množstvom zainteresovaných strán vrátane oznamovateľov, mimovládnych organizácií či pracovníkov v hodnotovom reťazci, musia prispôsobiť svoje komunikačné postupy tak, aby boli včasné, dostupné, primerané a bezpečné. Z finančného hľadiska spoločnostiam vzniknú náklady spojené so zavedením a udržiavaním postupov náležitej starostlivosti, zmierňovaním nepriaznivých vplyvov a zabezpečovaním nápravy. Tieto investície však nemusia byť vnímané iba ako záťaž, pretože by mali priniesť dlhodobé výhody vrátane lepšieho riadenia rizík, zlepšenia reputácie spoločnosti a zvýšenia atraktivity pre investorov orientovaných na udržateľnosť. Od spoločností smernica tiež vyžaduje, aby vypracovali a realizovali plán adaptácie na zmenu klímy, takže sa toto plánovanie posunie vyššie v prioritách spoločností. Tieto plány sa musia každoročne aktualizovať s cieľom posúdiť pokrok pri dosahovaní cieľov v súlade s požiadavkami EÚ podľa CSRD.

Aj keď malé a stredné podniky (SME) nepatria priamo do rozsahu pôsobnosti CSDDD, pravdepodobne budú ovplyvnené nepriamo. Väčšie spoločnosti budú prenášať požiadavky cez svoje dodávateľské reťazce v kaskádovom efekte aj na SME spoločnosti, Musia byť preto pripravené zabezpečiť zosúladenie a pokračovanie obchodných vzťahov s väčšími spoločnosťami.

Smernica EÚ o náležitej starostlivosti v oblasti trvalo udržateľného rozvoja predstavuje významný posun v riadení podnikov, pričom kladie dôraz na transparentnosť, zodpovednosť a udržateľnosť. Aj keď smernica CSDDD predstavuje pre spoločnosti značné výzvy, od zvýšenia transparentnosti dodávateľského reťazca až po zapojenie zainteresovaných strán, ponúka aj príležitosti na zlepšenie riadenia rizík a reputácie podnikov. Keďže sa už mnohé spoločnosti postupne prispôsobujú týmto požiadavkám, smernica podporí zodpovedné a udržateľné podnikateľské prostredie v celej EÚ. Včasná príprava pomôže dodržiavať predpisy, ale aj zlepší postavenie spoločnosti na trhu, ktorý sa čoraz viac riadi trvalo udržateľným rozvojom.