Dáta týkajúce sa životného prostredia, sociálnych aspektov a správy (ESG) sa stávajú kritickým aspektom modernej obchodnej stratégie, ktorá ovplyvňuje firemnú transparentnosť, finančné rozhodovanie a dodržiavanie právnych predpisov.
Investori, regulačné orgány aj spotrebitelia požadujú stále vyššiu zodpovednosť firiem. Pre posudzovanie ich udržateľnosti, etickej zodpovednosti, ale aj dlhodobej ziskovosti podnikov sú ESG dáta kľúčovým faktorom. Firmy, ktoré ich účinne zhromažďujú a využívajú, môžu zmierniť riziká, zlepšiť svoju povesť, prilákať investície a dodržiavať regulačné rámce. Proces zhromažďovania, interpretácie a využívania poznatkov o ESG si však vyžaduje štruktúrovaný prístup podporený analytickou metodikou.
Pochopenie ESG dát
ESG dáta sú kvantitatívne a kvalitatívne ukazovatele, ktoré hodnotia environmentálnu, sociálnu a správnu výkonnosť firmy, a ponúkajú pohľad na firemnú udržateľnosť nad rámec tradičných finančných ukazovateľov. Environmentálne dáta hodnotia vplyv spoločnosti na planétu, pričom sa zameriavajú na emisie skleníkových plynov (GHG), energetickú účinnosť, spotrebu vody, odpadové hospodárstvo, vplyv na biodiverzitu a udržateľné postupy v dodávateľskom reťazci. Tieto ukazovatele majú zásadný význam pre dodržiavanie regulačných predpisov v súlade s medzinárodnými rámcami (Taxonómia EÚ, TCFD,GRI). Sociálne dáta merajú vzťahy spoločnosti so zamestnancami, zákazníkmi, dodávateľmi a komunitami. V tejto oblasti patria medzi kľúčové ukazovatele politiky rozmanitosti, rovnosti a inklúzie (DEI), pracovné podmienky, dodržiavanie ľudských práv, bezpečnosť na pracovisku, ochrana spotrebiteľa a iniciatívy v oblasti sociálnej zodpovednosti podnikov (CSR). Dáta o riadení hodnotia štruktúru a etické správanie vedenia spoločnosti. Tieto ukazovatele zahŕňajú zloženie správnej rady, odmeňovanie výkonných pracovníkov, protikorupčné politiky, transparentnosť finančného a nefinančného výkazníctva, práva akcionárov a celkovú efektívnosť správy a riadenia spoločností.
Proces zberu
Zhromažďovanie spoľahlivých ESG dát si vyžaduje systematický prístup, ktorý zahŕňa interné aj externé zdroje.
Interné zdroje údajov
Interne spoločnosti zhromažďujú ESG dáta z rôznych prevádzkových a podnikových záznamov, čím zabezpečujú komplexný pohľad na svoju výkonnosť v oblasti udržateľnosti. Medzi kľúčové zdroje patria napr.:
Prevádzkové a finančné správy: Účty za komunálne služby, záznamy o spotrebe zdrojov a finančné výkazy poskytujú kvantitatívny pohľad na energetickú účinnosť, emisie uhlíka, nakladanie s odpadmi a celkový vplyv na životné prostredie.
Správy o ľudských zdrojoch a rozmanitosti: Demografické údaje o pracovnej sile, miera fluktuácie zamestnancov, programy odbornej prípravy a záznamy o bezpečnosti na pracovisku pomáhajú hodnotiť sociálne faktory, ako je rozmanitosť, rovnosť, inklúzia (DEI), pracovné podmienky a pohoda zamestnancov.
Audity dodávateľského reťazca: Interné hodnotenia dodávateľského reťazca skúmajú postupy udržateľnosti, etické získavanie zdrojov a dodržiavanie pracovných a environmentálnych predpisov v rámci podnikových činností.
Dokumentácia o riadení spoločnosti: Zápisy zo zasadnutí správnej rady, zásady odmeňovania vedúcich pracovníkov a etické zásady spoločnosti prispievajú k hodnoteniu efektívnosti riadenia, rozhodovacích štruktúr a rámcov riadenia rizík.
Prieskumy medzi zamestnancami a zainteresovanými stranami: Priama spätná väzba od zamestnancov a zainteresovaných strán poskytuje kvalitatívne údaje o firemnej kultúre, etických normách a celkovej firemnej zodpovednosti.
Externé zdroje údajov
Externé zdroje údajov zohrávajú pri podávaní ESG správ rovnako dôležitú úlohu, pretože poskytujú nezávislé overenie a porovnávacie kritériá. Patria medzi nich:
Hodnotenia a analýzy tretích strán: Agentúry hodnotia výkonnosť podnikov v oblasti ESG pomocou štandardizovaných ukazovateľov a ponúkajú cenné ratingy a hodnotenia rizík.
Regulačné reporty: Verejne kótované spoločnosti sú povinné zverejňovať informácie týkajúce sa ESG vo finančných dokumentoch, správach o udržateľnosti a informáciách o sociálnej zodpovednosti podnikov (CSR) v súlade s predpismi, ako je smernica EÚ o podávaní správ o udržateľnosti podnikov (CSRD) a pravidlá SEC o zverejňovaní informácií o klíme.
Odvetvové referenčné hodnoty a partnerské porovnania: Údaje od priemyselných organizácií a obchodných združení pomáhajú firmám hodnotiť ich výkonnosť v oblasti udržateľnosti v porovnaní s konkurenciou a štandardmi v celom odvetví.
Správy médií a mimovládnych organizácií: Investigatívna žurnalistika, akademické štúdie a správy mimovládnych organizácií poskytujú nezávislé hodnotenia úsilia firiem v oblasti udržateľnosti, pričom poukazujú na riziká a vplyv na dobrú povesť.
Zapojenie zainteresovaných strán a spätná väzba od komunity: Zákazníci, investori, miestne komunity a skupiny na ochranu práv prispievajú priamymi poznatkami o skutočných dôsledkoch firemných politík v oblasti ESG, čím ovplyvňujú ich povesť a rozhodovanie.
Využitie ESG dát pre obchodnú stratégiu
Po zhromaždení ESG dát ich môžeme využiť na viaceré strategické účely:
Riadenie rizík
Jedno z najdôležitejších využití je riadenie rizík, pri ktorom spoločnosti využívajú ESG dáta na identifikáciu potenciálnych environmentálnych, sociálnych a riadiacich rizík skôr, ako prerastú do finančnej alebo reputačnej krízy. Firmy, ktoré monitorujú svoju uhlíkovú stopu, môžu predvídať regulačné zmeny a investovať do obnoviteľných zdrojov energie skôr, ako sa sprísnia predpisy týkajúce sa emisií. Sledovanie pracovných podmienok v dodávateľských reťazcoch môže pomôcť predchádzať porušovaniu ľudských práv, ktoré by mohlo viesť k právnym dôsledkom a odporu spotrebiteľov.
Sledovanie výkonnosti ESG
ESG dáta sú dôležité aj pre zvýšenie výkonnosti firiem. Analýzou ukazovateľov udržateľnosti môžu identifikovať oblasti, ktoré je potrebné zlepšiť (optimalizácia energetickej účinnosti, rozmanitosť na pracovisku, posilnenie štruktúry riadenia). Firmy, ktoré porovnávajú svoju ESG výkonnosť v rámci odvetvia, získajú cenné poznatky o osvedčených postupoch a nových trendoch. Zlepší to ich konkurencieschopnosť na trhu, ktorý sa čoraz viac orientuje práve na udržateľnosť.
Dodržiavanie právnych predpisov
Kľúčovou funkciou ESG dát je ich úloha pri transparentnosti podnikov a dodržiavaní právnych predpisov. Organizácie, ktoré vypracúvajú komplexné ESG správy zosúladené s globálnymi normami, ako CSRD, SEC a IFRS, preukazujú zodpovednosť voči zainteresovaným stranám. Transparentné vykazovanie buduje dôveru investorov, priťahuje sociálne zodpovedné investičné fondy a zabezpečuje súlad s vyvíjajúcimi sa predpismi. Spoločnosti, ktoré nezverejňujú adekvátne údaje o ESG, môžu čeliť finančným sankciám, skepticizmu investorov a poškodeniu reputácie spoločnosti.
Zelené financovanie
ESG dáta sú tiež účinným nástrojom na prilákanie investícií a zabezpečenie ekologického financovania. Udržateľné financovanie je na vzostupe, pričom inštitucionálni investori, banky a správcovia aktív uprednostňujú spoločnosti s dobrými výsledkami v oblasti ESG. Firmy, ktoré tu dosahujú dobré výsledky, majú lepší prístup k zeleným dlhopisom, pôžičkám viazaným na ESG a investičným fondom zameraným na udržateľnosť. Na finančných trhoch je čoraz viac dôkazov o tom, že spoločnosti so silnými ESG stratégiami vykazujú lepšiu výkonnosť akcií, nižšie kapitálové náklady a dlhodobú finančnú stabilitu.
Zelený technologický prechod
Rastúci význam ESG dát odráža zásadnú zmenu v spôsobe hodnotenia, oceňovania a zodpovednosti firiem. Spoločnosti, ktoré aktívne zhromažďujú, analyzujú a konajú na základe ESG dát, získavajú konkurenčnú výhodu, pretože si zabezpečujú dôveru investorov, zlepšujú finančnú výkonnosť a zabezpečujú súlad s novými regulačnými požiadavkami. Firmy, ktoré začlenia ESG dáta do svojich stratégií, tak budú mať lepšiu pozíciu pre udržateľný rast a dlhodobý úspech.